Sancaklar Vakfı

Sancaklar Vakfı

Türkiye'nin ekonomik, kültürel ve sosyal yönden gelişmesine katkıda bulunma, ülkemizi eğitim ve sağlık alanında destekleme, halkın yardımlaşmaya özendirilmesi ile refah ve mutluluğun arttırılmasını sağlama vizyonunu benimseyen Sancaklar Vakfı, bu doğrultuda çeşitli çalışmalara imza atmıştır.

Yürüttüğü ticari faaliyetlerle ülke ekonomisine sağladığı önemli katkıların yanı sıra, yaşamın en temel gereksinimleri olan eğitim, sağlık ve kültür alanlarında da faydalı olmayı amaçlayan Sancak Ailesi, 2005 yılında Sancaklar Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'nı kurmuştur.

Türk Medeni Kanunu'nda öngörülen Teftiş Makamı'nın denetimine tabi, tüzel kişiliğe sahip ve bağımsız bir kurum olan Sancaklar Vakfı 03.01.2011 tarihinde "Kamu Yararına Çalışan Kurum" statüsünü alarak vergi muafiyeti hakkı kazanmıştır.

Yardım ve destek çalışmalarının yanı sıra mimari alanda da örnek gösterilen bir projeye imza atan Sancaklar Vakfı, İstanbul Büyükçekmece'de bulunan, Mimar Emre Aralat tarafından tasarlanan Sancaklar Camii'yi inşa ederek ülkemize ödüllü bir yapıt kazandırmıştır.

Sancaklar Camii;

  • Dünya Mimarlık Festivali (2012,2013)
  • Design Museum London -Designs of the Year (2015)
  • AAP - American Architecture Prize (2017)
  • Archdaily, "Religious Building of the Year"(2017)
  • Royal Institute of British Architects (RIBA) (2018)

gibi çok sayıda uluslararası ödüle layık görülmüştür.

Bazı üniversitelerimize her yıl burs desteği verilmektedir. Bütün bunların dışında binlerce kişi, kurum, dernek, vakıf, okul ve Kuran kurslarına nakdi yardımlar yapılmaktadır. Sadece üyelerinden ve Sancak Group'tan toplanan bağışlarla faaliyetlerini sürdüren Sancaklar Vakfı, sosyal sorumluluk bilinci ve topluma hizmet etmek ilkesiyle daha güçlü ve sürekli gelişen bir Türkiye için çalışmaya devam edecektir.

2010 yılında TBMM'de gerçekleştirilen törende sağlık, eğitim, kültür ve sanat alanlarındaki faaliyetlerinden dolayı vakfımızın Başkanı Suat Sancak'a "Yılın Vakıf İnsanı" ödülü dönemin Başbakan'ı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Türkiye Diyanet Vakfı aracılığı ile Moskova'da inşa edilen Cami ile Rusya'nın Ufa şehrinde inşa edilen İslam Üniversitesi için nakdi yardım yapılmıştır.

Kızılay aracılığı ile yurtdışındaki felaketler için yapılan kampanyalara destek verilmiş olup bundan dolayı Kızılay tarafından vakfımız birkaç kere ALTIN MADALYA ile ödüllendirilmiştir.

Kızılay Siirt Şubesi il iş birliği yapılarak, her yıl Siirt ilimizde Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine Dağıtılmak üzere kurulan aşevinin ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca engelli vatandaşlarımıza akülü ve aküsüz tekerlekli sandalye temin edilmektedir.

10 yıldan beri her yıl Siirt Müftülüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile çoğu Diyanet İşleri Başkanlığından, her yıl satın alınan 55.000 adet kitap, (Peygamberimizin hayatı ve ahlakı ile ilgili) il ve ilçelerdeki tüm öğrencilere dağıtılıp yarışmalar düzenlenmekte, dereceye giren öğrencilere ödüller verilmekte ayrıca liseli dereceye giren öğrencilere vakfımız tarafından üniversiteyi bitirinceye kadar BURS verilmektedir. 1 hafta devam eden bu etkinliklerin sponsorluğunu vakfımız üstlenmektedir.

Her yıl Siirt'teki mültecilere Valilik Vakfı üzerinden yardım yapılmaktadır. 

Ramazan ayında binlerce erzak kolisi hazırlanmakta ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır.2013 yılından beri; sadece yoksullara verilen kartlarla hizmet veren HAYIR MARKETİ'nin bütün gıda ihtiyaçları vakfımız tarafından temin edilmektedir.

15 yıldır bir kurumumuzun yoksullar için düzenlediği toplu evlendirme hizmetinin en az %10'u vakfımız tarafından karşılanmaktadır.

 

Burs Faaliyetleri
Kurulduğu günden bugüne, çoğunluğu Siirt ili ve ilçelerinden olmak üzere yaklaşık 10.000 üniversite öğrencisine burs veren Sancaklar Vakfı, bunun yanı sıra eğitim yardımları yapmakta ve bu alanda yapılan çalışmalara destek vermektedir. Türkiye'nin dört bir yanında maddi imkânı yeterli olmayan üniversite öğrencilerine burs veren vakıf, kız çocuklarının okutulmasını teşvik etmek amacıyla önceliği kız öğrencilere vermektedir.

 

www.sancaklarvakfi.com